XIX Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce dobiegł końca

Data: 19-06-2015

17 czerwca 2015 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbyła się uroczystość zakończenia XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Galę, która zgromadziła blisko 300 osób uroczyście otworzył Przewodniczący SGiPW, Jacek Gursz. Podkreślił on rolę Konkursu w krzewieniu wiedzy na temat naszego regionu, jego historii, kultury, gwary oraz budowania postaw patriotycznych wśród młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów, do których Konkurs jest kierowany. Jednocześnie podziękował koordynatorowi merytorycznemu Konkursu, Wiesławie Surdyk-Fertsch, która od samego początku istnienia zawodów jest żywo zaangażowana w jego realizację (opracowywanie testów i nadzór merytoryczny) i jest takim „dobrym aniołem” całego przedsięwzięcia.

 

DSC_0806

 

W dalszej części głos zabrali zaproszeni goście. W uroczystości udział wzięli: pan Jacek Skrobisz, Wielkopolski Wicekurator Oświaty, pani Lena Bednarska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, pan Tadeusz Kłos – burmistrz Miasta i Gminy Skoki, pan Zbigniew Kujawa, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Skoki, pan Radosław Kubisz ze Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, pani Anna Machnikowska-Rodziewicz z firmy DUON S.A., dr Maciej Dorna z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz pan Wiesław Sierzchuła, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Skokach.

 

DSC_0817

 

Dyrektor WBPiCAK w Poznaniu, Lena Bednarska, tradycyjnie już wręczyła nagrodę ufundowaną przez bibliotekę, szkole i nauczycielowi, którzy mieli największą liczbę laureatów. W tym roku była to pani Teresa Rosińska z Zespołu Szkół w Kąkolewie. Uroczystość uświetniły występy laureatów Konkursu Gwary Wielkopolskiej.

 

Tegoroczna edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce na etapie szkolnym zgromadziła 2 660 uczniów, z czego 1 351 zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Do etapu wojewódzkiego przeszło 268 młodych Wielkopolan, z czego 148 zostało laureatami XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W konkursie udział wzięło 268 szkół z całej Wielkopolski, z czego 41 było aktywnie zaangażowanych w organizację któregokolwiek z etapów. Nagrodzonych zostało 93 nauczycieli przygotowujących uczniów do zmagań konkursowych.

 

DSC_0860

 

Zarówno laureaci, jak i ich nauczyciele otrzymali ciekawe nagrody. Tradycyjnie nagrody uczniów składały się z książki oraz nagrody rzeczowej, jaką w tym roku były: paletki, zegarki, słuchawki i plecaki. Nauczyciele otrzymali kalendarze nauczycielskie oraz książki. Do wszystkich nagród dołączone zostały dyplomy.

 

DSC_0905

 

Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, we współpracy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskim Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

 

Sponsorami XIX edycji Konkursu są: DUON S.A., City Broker Sp. z o.o., Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o., Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 

sww-logo

Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Galeria zdjęć (pełna galeria zdjęć z uroczystości dostępna na profilu SGiPW na Facebooku):

DSC_0798 DSC_0819
DSC_0820 DSC_0843
DSC_0871 DSC_0891
DSC_0923 DSC_0943
DSC_0950 DSC_0958
DSC_1001 DSC_0975
DSC_0995