WEBINARIUM: Program Wieloletni „Senior+” – podsumowanie, zasady i perspektywy wsparcia w nadchodzącej edycji

Data: 15-02-2021

Termin: 26 lutego 2021 r., godz. 11:00 na platformie Zoom

 

Tematyka:

Od roku 2015 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizowało Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020 skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach „Senior +” przy dofinansowaniu działań JST w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +”.

 

Program będzie kontynuowany również w kolejnych latach (2021-2025), a ogłoszenia najbliższego naboru można spodziewać się jeszcze w tym kwartale 2021 roku. Biorąc pod uwagę ów fakt, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wraz z ekspertami z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju pragną zaprosić na webinarium.

 

Spotkanie podzielone będzie na trzy bloki tematyczne:

 

Jak zmieniły się założenia programu?

W trakcie pierwszego bloku tematycznego omówione zostaną zmiany założeń Programu Wieloletniego „Senior+” w odniesieniu do poprzedniej edycji. Eksperci Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju opowiedzą, na co warto zwrócić uwagę przy przygotowywaniu oferty, jakie nowe możliwości daje samorządom program na lata 2021-2025, a także, jakie są najważniejsze aspekty wprowadzonych zmian.

 

Dofinansowanie – jak i na co można pozyskać środki?

Drugi blok tematyczny dotyczył będzie warunków, jakie musi spełniać oferta złożona w ramach Programu Senior+, omówione zostaną także kryteria, na podstawie których dokonywana będzie ocena dokumentów. Eksperci Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju wskażą możliwości wykorzystania środków oraz praktyczne wskazówki, wynikające z wieloletnich doświadczeń ze współpracy z samorządami. Podczas tej części uczestnicy poznają charakterystykę ośrodków wsparcia możliwych do utworzenia w ramach programu, tak, aby wybrać typ placówki najbardziej odpowiadający potrzebom mieszkańców.

 

Senior+ w praktyce

Część trzecia przybliży uczestnikom spotkania, w jaki sposób od strony praktycznej funkcjonują utworzone ośrodki wsparcia. Na co – w momencie przygotowywania oferty – warto szczególnie zwrócić uwagę? Jak dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się placówki? Jak wygląda ich codzienne funkcjonowanie? Na te i inne pytania odpowie również przedstawiciel samorządu, który dzięki środkom z Programu Senior+ otworzył placówkę wsparcia na swoim obszarze.

 

Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Związku Powiatów Polskich.

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, na podstawie którego przekażemy link do transmisji. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: https://forms.gle/YRKt1ZczpnEr1kv48

 

Spotkanie poprowadzą doświadczeni prelegenci z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju:

 

Robert Sobkowiak

Dyrektor Działu Pozyskiwania Funduszy Europejskich i Krajowych w Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju. Posiada 9 letnie doświadczenie w branży funduszy europejskich, od 5 lat zarządza działem składającym każdego roku ponad 200 wniosków aplikacyjnych, odbywa ponad 100 spotkań rocznie z klientami obszaru JST

 

Dominika Kusiak

z-ca Dyrektora Działu Pozyskiwania Funduszy Europejskich i Krajowych w Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju. Posiada 7 letnie doświadczenie w branży funduszy europejskich, łącznie ponad 100 napisanych wniosków i 60 milionów pozyskanego dofinansowania dla JST

 

Klaudia Burdelak

Specjalista ds. pozyskiwania funduszy europejskich i krajowych w Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju. Posiada 4 letnie doświadczenie w obszarze JST oraz pomocy społecznej, autorka licznych wniosków aplikacyjnych w ramach EFS oraz programów krajowych.

 

 

Foto: Micheile Henderson on Unsplash