Święto Wolności i Solidarności

Data: 29-04-2019

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Chcemy świętować ten czas – być razem.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają do  udziału w Święcie Wolności i Solidarności z okazji 30 rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 1 – 11 czerwca 2019 r.

 

W programie m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.

 

Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami. Kulminacją samorządowo-pozarządowego spotkania w Gdańsku będzie wspólna sesja pod hasłem „Samorządna Rzeczpospolita. Samorząd, organizacje społeczne i aktywność obywatelska we współczesnej demokracji” – 3 czerwca, 
w poniedziałek, o godz. 14.00.

 

A 4 czerwca, w samo południe, na placach polskich miast wspólnie zostanie zaśpiewany hymn państwowy, bo przecież „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!

 

Więcej na temat obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie www.2019gdansk.pl