Przepisy dotyczące ochrony zwierząt – co na to samorządy?

Data: 22-09-2020

sheri-hooley-KUm8K3EOaoE-unsplash18 września 2020 roku Sejm przyjął Ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Dokument szczególnie zmieniający art. 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638), zawiera zapisy dotyczące i ważne dla JST (zasady prowadzenia schronisk). Ponadto 15 września do Sejmu wniesiony został poselski projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, którego celem jest stanowienie  pełnej  kontroli  nad zwalczaniem  bezdomności  i  polepszeniem  bytu  zwierząt, poprzez m.in. rejestrację i znakowanie zwłaszcza bezpańskich psów, nakreślenie zasad organizacji opieki nad bezdomnymi zwierzętami i skuteczną ewidencji bezpańskich zwierząt. 

 

System opieki nad zwierzętami, realizowany przez JST jako zadanie własne, z pewnością wymaga poprawy, a przede wszystkim wyposażenia w odpowiednie dla gmin i powiatów narzędzia prawne. Biorąc pod uwagę powyższe akty, zwracamy się  do wielkopolskich samorządów z prośbą o ich przeanalizowanie pod kątem obowiązków i zasad dotyczących JST i przekazanie opinii do Stowarzyszenia, w celu podjęcia odpowiednich kroków dla lobbingu legislacyjnego. Cenne dla nas będą również wszelkie uwagi i sformułowane wytyczne dla działań, które w Państwa opinii nie zostały zawarte w projektach ustaw.

 

Ze względu na toczący się proces legislacyjny, będziemy wdzięczni za przesłanie wszelkich spostrzeżeń do 25 września br. na adres a.lohunko@sgipw.wlkp.pl. W celu analizy, ww. dokumenty załączam wraz z uzasadnieniami.

 

Pismo 183 do JST w sprawie obowiązków samorządów w ochronie zwierząt (1)

Ustawa z dnia 18.09.2020 o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 18.09.20 Uzasadnienie

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych z uzasadnieniem

 

Photo by Sheri Hooley on Unsplash