Podsumowanie XIII Wielkopolskiego Forum Młodzieżowego

Data: 02-11-2016

W dniach od 27 do 28 października w Jarocinie odbyło się XIII Wielkopolskie Forum Rad Młodzieżowych pn. Wiedza i inicjatywa w rękach młodych kształtowanie aktywnych postaw liderów społeczności lokalnej w Wielkopolsce.

 

Po roku przerwy i zmianie miejsca, SGiPW zorganizowało kolejne Forum Młodzieżowe. W Hotelu Jarota w Jarocinie zebrały się łącznie 24 osoby z 8 jednostek samorządu terytorialnego. Każdą JST reprezentowało dwoje uczniów (członków miejscowych rad młodzieżowych lub zainteresowanych jej utworzeniem) oraz jeden opiekun. Dobór osób  zaproszonych był nieprzypadkowy, gdyż tematem przewodnim spotkania były młodzieżowe rady JST oraz kształtowanie postaw liderów lokalnych społeczności. Można zatem śmiało stwierdzić, że była to inwestycja w to jak wyglądać będą lokalne samorządy w przyszłości! Mogliśmy gościć przedstawicieli powiatu wolsztyńskiego, Jarocina, Skoków, Lubonia, Murowanej Gośliny, Chodzieży, Czerwonaka oraz Wyrzyska.

Forum Młodzieżowe w Jarocinie

 

Część merytoryczną forum, polegająca na przybliżeniu młodzieży oraz opiekunom istoty działania rad młodzieżowych, zagadnień proceduralnych i prawnych związanych z jej powoływaniem, wyborami i funkcjonowaniem, a także kształtowaniu postaw lidera lokalnej społeczności, realizowali przedstawiciele Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty: pan Michał Kłopocki, Paweł Ćwiąkało oraz Kuba Radzewicz. Te bloki tematyczne realizowane były w formie warsztatowej. Część zajęć młodzież odbyła razem z opiekunami, natomiast w innych opiekunowie oddzielnie mogli zapoznać się z aspektami dotyczącymi merytorycznej opieki nad młodzieżowymi radami, natomiast młodzież dowiadywała się w jaki sposób wzmocnić swój potencjał jako lidera lokalnej społeczności. Zwieńczeniem części merytorycznej wydarzenia była symulacja fikcyjnej rady miasta, którą przeprowadzono 28 października. Młodzież i opiekunowie najpierw w komisjach, a później w ramach klubów radnych debatowała nad propozycją burmistrza, dotycząca budowy elektrowni atomowej na terenie miasta.

 

 

dsc01023W harmonogramie wydarzenia prócz zagadnień merytorycznych, pojawiły się również elementy integracyjne. 27 października uczestnicy spotkali się z jarocińskim podróżnikiem Michałem Nowakiem, który opowiedział o swych pieszych i autostopowych wyciecz-kach po całej Europie. Tego dnia uczestnicy mogli również skorzystać z miejscowego aquaparku. Następnego dnia młodzież wraz
z opiekunami odwiedziła jarocińskie muzeum „Spichlerz Polskiego Rocka”. Wydarzenie było bezpłatne dla uczestników.

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

samorzad-wojewodztwa-wielkopolskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć tutaj