Kto zdecydował o odebraniu nagród za spis rolny?

Data: 29-12-2020

W nawiązaniu do przekazanych wielkopolskim samorządowcom korespondencji w sprawie nieprzyznania nagród dla Wojewódzkich i Gminnych Komisarzy Spisowych, po raz kolejny chcielibyśmy wyrazić brak zrozumienia dla argumentów, które stoją za „podjętą na szczeblu centralnym” decyzją. 

 

Sytuacja epidemiczna w kraju jest dla nas jasna i oczywista. Wiemy również, że wymaga od nas licznych wyrzeczeń, ograniczeń i wzmożenia wysiłków. Jednocześnie uważamy za wysoce niesprawiedliwe wybiórcze stosowanie przytoczonej w Komunikacie Centralnego Biura Spisowego zasady „maksymalnego ograniczania wydatków publicznych w związku z panującą pandemią”. Codziennie słyszymy o przykładach dość znacznych wydatków na działania, które nie przynoszą zamierzonych efektów publicznych. Przygotowanie wyborów korespondencyjnych przez ministra Jacka Sasina i utrata ok. 70 mln złotych, wypłaty wynagrodzeń dla członków zarządu nieistniejącego portu lotniczego, brak działań w sprawie zwrotu środków za niedostarczenie respiratorów przez spółkę prywatną, zakup maseczek bez atestu za 5.5 mln złotych, czy też ostatni zakup limuzyn przez Wody Polskie. Niestety takich przykładów braku oszczędności i dobrze stosowanej zasady gospodarności jest znacznie więcej.

 

W związku z tym, po raz kolejny zwróciliśmy się do Zastępcy Wojewódzkiego Komisarza Spisowego z prośbą o przekazanie do naszej wiadomości literalnie podjętej decyzji oraz podstawy prawnej jej sformułowania. Domagamy się jednoznacznego wskazania, jaki organ takową decyzję podjął.

 

Pismo w tej sprawie dostępne jest TUTAJ.

 

Foto: Dietmar Reichle on Unsplash