Zespół Szkół w Gołańczy

Po raz pierwszy w tym konkursie, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. ppłk Włodzimierza Kowalskiego w Gołańczy w roku szkolnym 1998/99. Konkurs rozszerzono wtedy o województwa, które dziś stanowią województwo wielkopolskie. Od tamtego czasu systematycznie uczestniczymy w jego kolejnych edycjach. Pierwsi gołanieccy  laureaci tego konkursu to dziś osoby blisko trzydziestoletnie. Większość ukończyła studia wyższe lub aktualnie studiuje. Część doskonale już sobie radzi w dorosłym życiu prywatnym i  zawodowym.

 

Wiedzę i umiejętności zdobywane w kolejnych edycjach konkursu wykorzystywali podczas nauki w szkołach ponadgimnazjalnych. Często służyli i służą rodzinom i znajomym jako przewodnicy podczas podróży nie tylko po Wielkopolsce. Są oni dowodem na to, że założenia organizatorów tego konkursu są rzeczywiście realizowane.

 

Przez 14 lat miałem przyjemność pracować w różnych komisjach tego konkursu, organizować różne jego etapy ( w ubiegłym roku szkolnym odbyło się w Gołańczy zakończenie XIV edycji ) oraz przygotowywać do udziału w konkursie 68 laureatów i 28 finalistów ( na poziomach klas IV – VI SP i I  – III Gim. ). Wsród nich często zdarzały się rodzeństwa np. : Magdalena, Małgorzata i  Aleksandra Drygas ( dziewczyny zdobyły 9 tytułów laureata ), Adrianna i Filip Hurnik , Anna i Agnieszka Kreczmer,  Sylwia i Kamil Płucisz, Marika i Kryspin Siodła, Magdalena i Marlena Rosler.Prawdziwe „moje perełki” tego konkursu to m.in.: sześciokrotna laureatka – Anita Chołody.

 

Po raz pierwszy została laureatką w roku szkolnym 2005/2006. W tym roku kończąc gimnazjum uzyskała szósty tytuł. Elżbieta Piechocka była pięć razy laureatem, a raz uzyskała tytuł finalisty. Po cztery tytuły laureata zdobywały: Aleksandra Drygas, Małgorzata Drygas, Angelika Hak, Marlena Mikołajczak i Sylwia Płucisz.

 

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy. Maleje zainteresowanie młodzieży, nie samym konkursem, ale ciężką pracą, którą trzeba wykonać na jego poszczególnych etapach. Mam nadzieję, że organizatorom konkursu, mimo wielu problemów jakie muszą pokonać przy jego organizacji, nie zabraknie pomysłów na jego kontynuację, a wsród uczniów znajdą się chętni do pracy.

mgr Andrzej Wieczorek
nauczyciel historii
Zespołu Szkół w Gołańcz