Jubileusz 25-lecia Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski

Data: 14-06-2016

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, jedna z największych organizacji skupiających samorządy lokalne w regionie świętuje 25 lat swojej działalności. 10 czerwca br. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca dorobek organizacji, połączona z wręczeniem nagród „FILARY DWUDZIESTOPIĘCIOLECIA”.

 

W uroczystości udział wzięli Wicewojewoda Wielkopolska Marlena Maląg, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, współtwórca reformy samorządu terytorialnego, sędzia Jerzy Stępień, Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld, przedstawiciele instytucji w sposób szczególny zasłużonych dla działalności SGiPW, obecni i byli członkowie Zarządu SGiPW, przedstawiciele regionalnych organizacji samorządowych z całego kraju oraz cała rzesza wielkopolskich samorządowców. W sumie blisko 200 osób uczestniczyło w wydarzeniu.

 

sgipw6

 

Galę rozpoczęto od projekcji filmu „Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – ćwierć wieku dla samorządu”, będącego syntetycznym podsumowaniem dorobku organizacji. Zebranych gości przywitał przewodniczący SGiPW Jacek Gursz. W swoim wystąpieniu Przewodniczący podkreślał potrzebę ścisłej współpracy samorządów w obronie interesów całego środowiska. Odwołując się do historii organizacji zaznaczył, że Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski od początku swego istnienia lobbuje na rzecz samorządów terytorialnych, a działanie to w momencie powstania Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych nabrało zupełnie nowego wymiaru.

 

sgipw2

 

W uroczystości XXV-lecia SGiPW udział brali przedstawiciele regionalnych korporacji samorządowych, będących sygnatariuszami OPOS. Prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz złożył na ręce przewodniczącego SGiPW  gratulacje z okazji jubileuszu, jednocześnie dziękując za ogromne zaangażowanie w działalność OPOS-u (SGiPW było inicjatorem powołania OPOS-u).

 

Następnie głos oddano współtwórcy reformy samorządu terytorialnego, sędziemu Jerzemu Stępniowy, który wygłosił krótki wykład na temat „Samorząd terytorialny wobec wyzwań transformacji i rozwoju”.

 

sgipw15

 

Nagrody „Filary Dwudziestopięciolecia” zostały wręczone instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski i z którym organizacja współpracuje od lat. Są to: Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu, Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych, Kancelaria Prawna Dr Krystian Ziemski & Partners, Firma Deloitte Legal.

 

sgipw1

 

SGiPW nie tylko nagradzało, ale samo zostało również nagrodzone. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wręczył Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Wyróżnienie, które nadawane jest osobom, instytucjom czy organizacjom, które  poprzez swoją działalność wnoszą wybitny wkład w rozwój gospodarczy, naukowy, kulturalny i społeczny województwa wielkopolskiego, jest rzeczywiście niebywałym docenieniem dotychczasowych działań Stowarzyszenia i podkreśleniem, że praca na rzecz samorządów lokalnych ma sens i jest potrzebna.

 

sgipw4

 

Podczas uroczystości dr Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego wręczył eurodeputowanemu Adamowi Szejnfeldowi „Odznakę honorową za zasługi dla rozwoju gospodarczego RP”.

 

sgipw12

 

Zwieńczeniem gali był spektakl „Nie ma to jak lata 20., lata 30.” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

 

 

 

sgipw7

sgipw8

sgipw3

sgipw5